poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Międzynarodowy Dzień Ziemi- jak możemy odwdzięczyć się za jej miłość?
 Rodzi nas, karmi, nosi, cieszy, zachwyca- to właśnie Matka Ziemia w naturalny sposób dba o to, aby niczego nam nie zabrakło... tylko czy w obecnych czasach potrafimy to należycie docenić i za to podziękować?

 Dziś obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi- zastanówmy się nad sposobami, którymi możemy pomóc naszej planecie.

 Oto rady, które przydadzą się nam na co dzień, aby lepiej dbać zarówno o swoje życie na Ziemi, jak i innych :)

* Rzadziej siadaj za kierownicą samochodu, częściej wybieraj piesze przechadzki i dojazd komunikacja miejską.

* Idąc na zakupy, zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku- nie zużywaj niepotrzebnie torebek foliowych, które rozkładają się przez 400 lat...  Dzięki temu ograniczysz ilość śmieci, a także emisję CO2, nawet o 8 kg rocznie!

* Zwracaj uwagę na ekologiczne certyfikaty- dowodzą one etycznego przebiegu produkcji oraz większej ilości walorów odżywczych i pielęgnacyjnych. Jeśli tylko masz taką możliwość sprawdź, czy dany produkt został wyprodukowany bez szkody dla środowiska oraz pracowników wytwórni- unikaj produktów wielkich światowych koncernów, a kupuj polskie, a najlepiej lokalne produkty. Przy zakupie nie kieruj się wyłącznie ceną- kupując np. nową lodówkę, lub pralkę, wybieraj tylko modele europejskiej klasy A energooszczędności (z automatycznym cyklem rozmrażania). Pozwoli to zmniejszyć emisję CO2 o blisko 210 kg rocznie.

* Postaw na solidną jakość materiałów- zamiast przedmiotów "jednorazowych" wybieraj rzeczy trwałe. Zrezygnuj ze zbędnych opakowań, bo nie wszystko, co kupujemy, musi być wielokrotnie opakowane. Wyraźnie nadprogramowe kartoniki i folie, jakimi opakowane są np. płatki śniadaniowe, czy pasty do zębów kosztują nas przecież dwukrotnie - kiedy je kupujemy i kiedy płacimy za ich wywóz. Dbaj samodzielnie o  korzystną ekonomię- gdy kupujesz np. sok, wybierz butelki 1,5 l, zamiast tej samej ilości w butelkach 0,5. Kiedy masz do wyboru napój w puszce, czy w butelce - wybierz butelkę, bo puszkę trudniej jest przetwarzać.

* Przyswój sobie chlubny nawyk recyclingu- na każdym większym osiedlu znajdziesz pojemniki z oznaczeniami, na szkło, plastik, papier i aluminium. Szukaj na opakowaniach kupowanych przez siebie produktów oznakowań recyklingu, a także używaj produktów z surowców z recyklingu, np. wytworzonych z makulatury ręczników papierowych czy papieru toaletowego.

*  Zadbaj, aby do Twojego kosza wraz z innymi odpadami nie trafiły zużyte baterie i przeterminowane leki - są wysoce niebezpieczne dla środowiska. Jeśli w sklepie, lub aptece jest ustawiony pojemnik np. na zużyte baterie nie zapomnij zabrać ich ze sobą i wrzucić przy następnej wizycie.

* Gaś światło, kiedy jest zbędne, zainstaluj żarówki energooszczędne- zużywają one 80% mniej energii niż tradycyjne, a mogą działać dziesięć razy dłużej!

* Oszczędzaj wodę- zreperuj cieknące krany, zakręcaj wodę podczas mycia zębów, zamiast wanny użyjesz prysznica, założysz specjalną końcówkę na prysznic.

* Wyłącz stand-by w telewizorach, monitorach, drukarkach, zasilaczach- urządzenia w stanie czuwania pobierają energię, czasem nawet więcej niż na rzeczywiste działanie. Gdy zauważysz, że telefon komórkowy został już naładowany, niezwłocznie wyjmij ładowarkę z gniazdka! Jeśli jedynie odłączysz telefon od ładowarki, pozostawiając ją w gniazdku, to ona dalej będzie pracować -  czyli zużywać prąd, za czym idzie podwyższenie rachunku i spowodowanie niepotrzebnej emisji CO2 do atmosfery.

* Podczas gotowania przykrywaj garnek, postaw na dania "jednogarnkowe", aby zaoszczędzić energię oraz cenne właściwości odżywcze składników. Gdy masz ochotę na kawę, lub herbatę, gotuj tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujesz, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla nawet o ok. 25 kg rocznie!

* Detergenty stosuj z umiarem, możliwie jak najbardziej oszczędnie, używaj środków biodegradowalnych.  Nie przesadzaj z proszkami do prania i innymi detergentami... a przy okazji obniż temperaturę prania - zmiana temperatury prania z 60˚C do 40˚C to o jedną trzecią mniejsze zużycie energii.
  Zmywając naczynia po posiłkach ciepłą wodę wlewamy do garnka po zupie, miski lub zlewozmywaka z zamkniętym odpływem, dodajemy do niej płyn do zmywania i obmywamy naczynia zaczynając od najczystszych do najbardziej zabrudzonych. Pierwsze płukanie wykonujemy również w wodzie nabranej do pojemnika, a dopiero płukanie właściwe przeprowadzamy pod bieżącą wodą o letniej temperaturze.

 Jeśli korzystasz ze zmywarki to włączaj ją dopiero wówczas, gdy jest całkowicie zapełniona.

  Powyższe przykłady "zielonego myślenia" bardzo przysłużą się planecie, jeżeli tylko zadbamy o ich wprowadzenie w życie :)

 A jakie jeszcze sposoby na eko- życie znacie? Podzielcie się z nami :)