środa, 12 czerwca 2013

Szare MYDŁO MARSYLSKIE :-) Dla kogo, jakie?


Tradycyjne z Francji, naturalne mydło od lat...
Kostka 300 gramowa lub mniejsza 100g,  z pieczęciami z każdej strony – to oryginalne mydło marsylskie, otrzymywane z oleju roślinnego, sody i wody morskiej. Olbrzymie bloki mydła marsylskiego są produkowane na południu Francji już od czasów Średniowiecza.  Dzisiaj zaledwie kilka manufaktur na południu Francji nadal w tradycyjny sposób wytwarza mydło marsylskie, które jest odkrywane na nowo ze względu na swoją czystość i delikatność oraz różnorodność zastosowania…


Tradycyjne mydło marsylskie jest wytwarzane z oleju roślinnego, sody  oraz wody. Do dzisiaj produkcja wygląda tak samo i trwa 14 dni. Najpierw w wielkich kadziach miesza się oleje roślinne z sodą i tak otrzymaną pastę podgrzewa się przez 10 dni w temperaturze 120 stopni Celsjusza, a następnie myje w celu usunięcia sody i pozostawia na 2 dni, po zastygnięciu mydło dzieli się na bloki i kostki, a następnie pieczętuje.
Mydło do mycia i prania dla najbardziej wrażliwych...

Mydło Marsylskie ze względu na swoje naturalne składniki ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, zniszczonej i podrażnionej.
Może  być stosowane do mycia małych dzieci i niemowląt oraz higieny miejsc intymnych i do przemywania ran. Zalecane jest dla alergików, posiadaczy skóry atopowej i skłonnej do podrażnień. Mydłem marsylskim można również myć twarz, co powoduje zniknięcie niedoskonałości, zaskórników i wyrównanie kolorytu cery. Dermatologowie często polecają mydła marsylskie osobom cierpiącym na trądzik i różnego rodzaju grzybice. Jest to spowodowane bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym działaniem mydła.
Naturalne mydła marsylskie mogą być stosowane nie tylko podczas mycia czy kąpieli. Rodzice małych dzieci i alergicy powinni szczególną uwagę przywiązywać do stosowanych środków piorących. Mydło marsylskie może również służyć do prania. Pranie tkanin z użyciem takiego naturalnego wyklucza podrażnienia, a dodatkowo sprzyja wywabianiu trudnych plam z tkanin. Mydło jest delikatne zarówno dla skóry, jak i dla włókien, z którego wykonano ubranie.
Naturalne zapachy i kolory

Ludwik XIV stosował mydła marsylskie z dodatkiem olejku palmowego oraz oliwy z oliwek. Tradycyjne mydła marsylskie były wzbogacane właśnie tymi olejkami. Do dziś oliwa z oliwek i olej palmowy są wykorzystywane jako podstawowe składniki tradycyjnego mydła marsylskiego, ale koski mydlane na sklepowych półkach coraz częściej kuszą nowymi zapachami i właściwościami. Dzieje się tak za sprawą innych naturalnych olejków eterycznych dodawanych do  mydeł , takich jak: lawendowy, z pomarańczy, różany oraz dodatku olejów pielęgnacyjnych chociażby arganowego, kokosowego czy masła shea.
Dla kogo, jakie mydło?

Poniżej przedstawiamy tylko kilka propozycji mydeł marsylskich, postaraliśmy się trochę  napisać do czego i jakiego typu cery czy włosów je stosować.

LAWENDOWE
- skóra mieszana i tłusta, wrażliwa, ze skłonnością do zanieczyszczeń, zaskórników i wyprysków, grzybica
- przemywanie ran, podrażnień
- pranie bielizny niemowlęcej
- higiena intymna
- włosy cienkie, przetłuszczające się z łupieżem


OLIWKOWE
- skóra alergiczna, łojotokowa, z trądzikiem różowatym, młodzieńczym
- higiena intymna
- wrażliwa skóra niemowląt i małych dzieci
- AZS, łuszczyca
- łupież pstry
- zniszczone włosy suche na końcach, tłuste przy skórze głowy


PALMOWE
- zniszczona, szara skóra, sucha i wrażliwa, odwodniona, naczyniowa
- przemywanie podrażnień
- pielęgnacja noworodków, niemowląt
- przemywanie odleżyn, owrzodzeń, ran
- pielęgnacja skóry dojrzałej, ze zmarszczkami


ARGANOWE
- skóra dojrzała ze zmarszczkami, z utratą jędrności,
- skóra tłusta, mieszana, skłonna do wyprysków
- przebarwienia, plamy
- wrażliwa skóra głowy i włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi


Warto znaleźć odpowiednie szare mydło marsylskie dla siebie. Tak delikatnym mydłem można oczyszczać skórę codziennie, mając pewność, że nie zostanie podrażniona, tylko będzie wyraźnie nawilżona i wygładzona.

 Zapraszamy do świata mydeł marsylskich. Każdy w Was znajdzie coś dla siebie.