środa, 17 kwietnia 2013

Gdy świeżość wymyka się spod kontroli...- o tym jak poskromić przetłuszczanie się skóry głowy i włosów?


 Włosy stają się tłuste, gdy zostaje zachwiana równowaga wydzielania przez gruczoły łojowe sebum, które jest substancją wytwarzaną przez organizm w celu utrzymania optymalnego poziomu natłuszczenia i nawilżenia skóry głowy oraz ochrony powierzchni włosów przed wpływem czynników zewnętrznych.

 Problem powstaje w sytuacji, gdy dają o sobie znać odziedziczone cechy generujące skłonności do nadprodukcji łoju, lub- oględnie mówiąc- złe traktowanie naszego organizmu przez nas samych i środowisko- stres, wysokotłuszczowa dieta uboga w wartościowe składniki, obniżenie odporności, przemęczenie, nieodpowiednie produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów.

 Wówczas musimy się liczyć z nieestetycznie błyszczącymi, ciężkimi i "klejącymi" się do głowy pasmami nawet w kilkanaście godzin od umycia. Intensywność przetłuszczania się włosów może ulegać zmianom- zwykle przed okresem menstruacji gruczoły łojowe pracują intensywniej, podobne zjawisko występuje w okresie przekwitania, jak również i w miesiącach zimowych, gdzie działanie słońca na włosy jest znikome.

 Oczywiście można zaradzić tej przykrej dolegliwości dzięki świadomie przeprowadzonym pozytywnym zmianom w naszym codziennym życiu :) Prawidłowa pielęgnacja tłustych włosów powinna być przeprowadzana według kilku prostych, lecz decydujących o powodzeniu kuracji zasad.


 Zacząć należy od wyboru dobrze dopasowanego do indywidualnych potrzeb szamponu- używaj specjalnych szamponów, które przeznaczone są do włosów tłustych, które mają neutralne pH. 
Włosy z tendencją do przetłuszczania się są zazwyczaj słabe i cienkie, dlatego niekorzystne dla nich jest stosowanie obciążających je kosmetyków. Takie włosy potrzebują delikatnych preparatów, które sprawią, że włosy będą lekkie i błyszczące- najkorzystniejszy wpływ mają kosmetyki zawierające jak najwięcej naturalnych składników. 

 Mycie tłustych włosów należy przeprowadzać przy użyciu małej ilości rozcieńczonego uprzednio wodą szamponu i nie pozostawiać go zbyt długo na włosach
 Podczas mycia wskazany jest staranny masaż skóry głowy, który pobudzi mikrokrążenie dzięki delikatnym, okrężnym ruchom palców. Spłukiwanie kosmetyków z powierzchni włosów należy przeprowadzać z użyciem chłodnej wody, która zamyka łuski włosów.
 Pamiętajmy, aby nie szarpać włosów poprzez energiczne wycieranie ręcznikiem, nie należy też owijać włosów w turban- najlepiej pozwolić wodzie samoistnie spłynąć i wsiąknąć w ręcznik owinięty na ramionach :)
 Warto stronić od suszarki, ale jeżeli zachodzi konieczność jej użycia, to lepiej wybrać tryb emisji chłodnego powietrza podczas jej pracy.

 Przy systematycznej pielęgnacji można nieco wydłużyć cykl mycia oraz zmniejszyć intensywność natłuszczania się włosów, ale zanim do tego dojdzie możesz myć włosy tak często, jak to konieczne, bez obaw, że to pogorszysz ich stan. Nie można dopuścić do zalegania na głowie wydzieliny łojowej, bo spotęguje to swędzenie skóry głowy i może przyczynić się do powstania łupieżu.

Trzeba koniecznie zwrócić też bacznie uwagę na szczotki i grzebienie, którymi rozczesujemy pasma włosów- najlepsze są drewniane, lecz niemal równie dobre są te plastikowe lub rogowe. Zęby grzebienia powinny być okrągło zakończone i szeroko rozstawione, zaś szczotka nie powinna być szorstka i twarda, bo może podrażniać skórę głowy... a to niechybnie zwiększy produkcję sebum.

 Unikaj też silnych środków do stylizacji: lakierów, wosków i żeli do włosów, ponieważ obciążają one włosy i skórę głowy, tworzą otulinę nieprzepuszczająca powietrza.Włosy skłonne do przetłuszczania się nie znoszą takich kosmetyków, ponieważ obciążają one włosy. Ilość tego typu preparatów powinnyśmy zmniejszyć do minimum, a lekka fryzura, nieobciążona zbędnymi substancjami, na dłużej zachowa świeżość.


Jak widzimy, sposobów na włosy z tendencją do przetłuszczania się jest wiele i polegają na drobiazgach nietrudnych do zapamiętania i regularnego zastosowania :)

A oto naturalne kosmetyki z oferty e-Fiore, które będą niezastąpionymi pomocnikami w akcji normalizacji tłustych włosów i skóry głowy:

- Twarde szampony:

 *Werbena z pomarańczą
* Baobab z cytryną
* Winogrona i mango

- Odżywki, maski, balsamy:

* Balsam do włosów- naturalny, z glinką Beloun i olejami
* Odżywka- olejek do włosów z czarnuszki
* Odżywka- olejek do włosów "Moc 7 olejów"
* Szampon/maska kwiatowa z glinką ghassoul i olejem arganowym


  Kupując kosmetyk w sklepie e-Fiore możecie mieć pewność, że jego skład będzie odpowiedni dla przetłuszczających się włosów. Dzięki nim zyskacie wiele radości z pięknie układającej się i świeżej fryzury przez długi czas :)