poniedziałek, 18 lutego 2013

Pielęgnacja skóry w ciąży- jak zapobiegać rozstępom?


 Czy są wśród naszych Czytelniczek przyszłe mamy? Przyszłe w tym sensie, że mogą pochwalić się już dodatnim testem i oczekiwaniem na maleństwo zaokrąglające ciążowy brzuszek :)

 Jeżeli tak, to dzisiejszy post jest skierowany główne do Was!

  A jeżeli dopiero planujecie zajść w ciążę i póki co zgłębiacie wnikliwie temat pielęgnacji w jej trakcie- również zapraszamy, bo mamy kilka słów do przekazania właśnie o tym, co zrobić, aby ciąża pozostawiła tylko i wyłącznie dobre pamiątki.

  Wiele kobiet zamartwia się, że po porodzie nie wróci już do dawnej kondycji, figury, a skóra i włosy ucierpią w skutek przemian hormonalnych. Świeżo upieczone mamy, gdy spełniają się w swej nowej roli, są godne bezwarunkowego szacunku, podziwu i akceptacji otoczenia, jednak obecne czasy medialnej dyktatury stawiają kobietom wymogi idealnej aparycji niezależnie od życiowej sytuacji- bardzo często zbyt wygórowane i powierzchowne.
  Dbać o siebie powinnyśmy ZAWSZE wyłącznie dlatego, iż same tego pragniemy i mamy świadomość znaczenia tych starań dla zdrowia, a nie dlatego, że np. podkreślona kusą kreacją nienaganna figura modelki/piosenkarki/aktorki X , która pojawiła się tydzień/dwa po porodzie na wybiegu/koncercie/ gali Y, stała się sensacją towarzyską ;)  Show business rządzi się swoimi prawami... lecz nie ulegajmy masochistycznym obsesjom na punkcie perfekcyjnego wyglądu- wszystko powróci w swoim czasie.

  Jednymi z ciążowych zmian, z którymi najtrudniej się pogodzić, są rozstępy- lecz warto pamiętać, że są one nie tylko problemem kobiet spodziewających się dziecka.

  Najbardziej zagrożone rozstępami również są gwałtownie rosnące nastolatki oraz... mężczyźni regularnie trenujący na siłowni, u których rozstępy pojawiają się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a przy wyjątkowo intensywnym wysiłku także w obszarze obręczy barkowej. Rozstępy są też zmorą osób mających problemy z tyciem- gwałtowne chudnięcie i przybieranie na wadze bardzo źle wpływa na jędrność i elastyczność właściwą zdrowej skórze i mocnym naczyniom krwionośnym.

  Rozstępy mogą pojawić się też u osób, których nadnercza produkują zwiększone ilości kortyzolu - hormonu stresu (kortyzol produkowany jest w nadmiarze także we wspomnianych przypadkach okresu dojrzewania, podczas ciąży oraz w czasie nadmiernego tycia).

  Gdy hormon stresu gromadzi się we krwi w zbyt dużych ilościach, zaczyna upośledzać funkcjonowanie fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję białek: kolagenu i elastyny, nadających skórze wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność. Zdrowe włókna kolagenu są niebywale wytrzymałe i praktycznie nie do przerwania. Jeśli jednak zostaną wytworzone przez uszkodzone fibroblasty, stają się słabe i kruche. Podczas mocnego rozciągania się skóry, które ma miejsce np. w przypadku gwałtownych wahań wagi, zamiast rozciągać się - pękają, czego efektem są właśnie rozstępy.

   Rozstępy układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry- u kobiet zwykle pojawiają się na biodrach, udach i piersiach. Możemy wyodrębnić dwie fazy powstawania rozstępów- w trakcie pierwszej są wyraźnie widoczne, mają ciemny kolor i można je wyczuć przy dotyku, gdyż tworzą wypukłości. Czasem się zdarza, że w momencie ich tworzenia się skóra swędzi lub piecze, choć zazwyczaj zajmują powierzchnię skóry bez odczuwalnych oznak.
 Podczas trwania drugiego etapu, charakterystyczne linie zaczynają powoli zanikać, aż osiągają perłowy wygląd blizn. Warto podjąć walkę z tą przypadłością najwcześniej jak to tylko możliwe, bo świeżo zaobserwowane pęknięcia da się wyleczyć tak, żeby nie było po nich żadnych śladów.

   W naturze występuje mnóstwo substancji pomocnych w usuwaniu blizn, a jednym z najlepiej sprawujących się ekstraktów jest roślinny skwalen (skwalan), który po aplikacji otacza uszkodzone tkanki ochronną warstwą i doprowadza do ich odbudowy.

 Wśród cennych składników pielęgnacyjnych, o których nie może zapomnieć osoba walcząca z rozstępami, znajdują się witaminy, a szczególnie witamina A, witamina E oraz witamina C i D, a także związki krzemu oraz cynku, gdyż wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwdziałające procesom uszkadzania tkanek skóry w wyniku starzenia się komórek


   Kosmetykami najskuteczniej zwalczającymi rozstępy są silne nawilżające i dogłębnie regenerujące roślinne olejki bogate we wszystkie wymienione powyżej substancje, dzięki którym możliwa jest stymulacja produkcji elastyny i kolagenu.
  O ile z olejkami eterycznymi należy bardzo uważać, bo znacząca większość jest zakazana w trakcie ciąży, to mnóstwo czystych olejków bazowych jest wprost stworzonych do masażu skóry przyszłej mamy- zastosowane samodzielnie, lub w specjalnych kompozycjach, a przy tym umiejętnie dobrane również poprawią znacznie kondycję skóry borykającej się z groźbą rozstępów.

  Oto Złota Dziesiątka roślinnych dobrodziejstw w płynnej postaci z e-Fiore, po które polecamy sięgnąć kobietom pragnącym mieć gładką i jednolitą skórę niezależnie od swojego etapu życiowego:

* Olej arganowy
* Olej z owoców avocado
* Olej z jojoby
* Olej kokosowy
*  Masło shea
* Masło kakaowe
* Olej migdałowy
*Olej z pestek moreli
* Olej z orzechów makadamii
* Olejek babassu

  Ponadto jeżeli pragniecie zabezpieczyć swoją skórę innymi sposobami, warto zainwestować w olej z oliwek, dzikiej róży, pestek winogron, słonecznika, ogórecznika lekarskiego, wiesiołka, ziaren pszenicy, a także wzbogacić nie tylko dietę w zielona herbatę- również zastosowanie jej jako toniku do regularnego przemywania zmian skórnych pomoże zniwelować pęknięcia.


  Wszystkie wymienione surowce roślinne są całkowicie bezpieczne- korzystanie z nich nie niesie ze sobą ryzyka pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych. Gdy się je czule wmasuje w skórę, zatroszczą się o wszechstronne piękno, dobre samopoczucie i zdrowie każdej mamy, a przy okazji skutecznie zapobiegną rozstępom.
   Bogate w dobroczynne składniki lecznicze oleje roślinne w trakcie kuracji przeciw rozstępom poprawiają ogólny wygląd skóry, dzięki czemu każda kobieta może wyglądać zdrowiej i młodziej niż kiedykolwiek :)