czwartek, 21 lutego 2013

Gdy biel na Twych włosach i ramionach to nie płatki śniegu...- o łupieżu i sposobach na jego zwalczanie


  Łupież jest jak złej sławy celebryta- powszechnie znany i nielubiany, każdy choćby mimochodem doświadczył jego uporczywej obecności....

  Objawy łupieżu bezpardonowo rzucają się w oczy, demaskując swoją ofiarę – białe płatki naskórka oprószające skwapliwie ramiona nie sposób zatuszować... jakby mało było nieszczęśnikowi dyskomfortu swędzenia i pieczenia skóry głowy.

  Łupież najczęściej pojawia się właśnie w zimie, kiedy to ogrzewanie wysusza skórę, także na głowie, a także w okresach przejściowych. To problem dość wstydliwy, nieestetyczny... a przede wszystkim sygnalizujący, że coś z naszym zdrowiem dzieje się niedobrego, coś pominęliśmy, niechcący zaniedbaliśmy... jest wiele możliwych przyczyn, a pozbycie się łupieżu nie zawsze jest proste i szybkie.

  W praktyce łupież polega ona na nadmiernym łuszczeniu się owłosionej skóry głowy, któremu zazwyczaj towarzyszy jej zaczerwienie, bądź stan zapalny. Jeśli łuski są tłuste, przylegają do skóry i powodują silne podrażnienie musimy być szczególnie czujni, gdyż to sygnał, iż może rozwinąć się u nas łojotokowe zapaleniem skóry (w takiej sytuacji swędzenie i łuszczenie się skóry pojawia się również na brwiach, klatce piersiowej lub plecach, a także powiekach!).

  Skóra głowy może zbuntować się za sprawą nieodpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych, koloryzujących, bądź stylizacyjnych opartych na silnie drażniących detergentach i syntetycznych środkach, zawierających substancje powodujące u nas alergię.
 Gdy następuje przesuszenie lub podrażnienie, dochodzi do nadmiernego złuszczania zrogowaciałego naskórka popartego nadmiernym wydzielaniem łoju przez skórę głowy.

  Przyczyną może być nadużywanie urządzeń do stylizacji- prostownicy i suszarki- bądź zbyt rzadkie mycie włosów...ale również zbyt częste (optymalny odstęp od jednego mycia do drugiego to dwa dni!)
  Warto za to systematycznie szczotkować włosy, dzięki czemu usuniemy martwe komórki naskórka oraz pobudzimy krążenie w skalpie. Choć to bywa czasem trudne, jednak bezwzględnie unikajmy drapania swędzącej skóry głowy, ponieważ może to powodować pojawianie się krwawiących ranek, w które może wdać się zakażenie.

  Jeżeli zauważamy u siebie dużą skłonność do powstawania łupieżu, a nie możemy dopatrzeć się jego przyczyny w bezpośrednim traktowaniu swej czupryny, warto przyjrzeć się bliżej swojej diecie, gdyż to zaburzenie może wynikać z niedoboru witamin i minerałów.
   Najlepiej urozmaicić swój jadłospis w jak największą ilość świeżych warzyw i owoców i znacznie ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek bogatych w cukry proste, które często negatywnie wpływają na wewnętrzną gospodarkę naszego organizmu. Również nadmierne spożywanie pikantnych potraw może wywołać w efekcie atak  kompanii białych płatków...


 Łupież może mieć swoje źródło głębiej, niż w drobnych wpadkach technicznych, wynikających z naszej nieświadomości, niedbalstwa... a wówczas należy spojrzeć na ów kłopot pod zupełnie innym kątem.

 Przewlekłe choroby dermatologiczne, które w pierwszym stadium przypominają swymi objawami zwykły łupież, to: łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry.
 W ich przypadku sposób leczenia należy skonsultować z zaufanym dermatologiem, który powinien dotrzeć do istoty problemu oraz doradzić, jak można wspomóc farmakologię naturalnymi metodami alternatywnej medycyny dla uzyskania najlepszych efektów długotrwałej terapii.

 Warto stosować zarówno zapobiegawczo, jak i w formie elementu terapii olejki eteryczne z drzewa herbacianego, rozmarynu, cytryny, lawendy, cedru, poprzez dodanie ich kilku kropel do maski z roślinnego oleju bazowego.
 Włosom i skórze głowy można też sprawić płukankę zrobioną z wywaru z suszonych pokrzyw, dziewanny, rumianku, skrzypu polnego, szałwii i mięty, a także wmasować w nie sok ze świeżo wyciśniętej cytryny.

 Polecamy również kosmetyki o naturalnym działaniu leczniczym z oferty e-Fiore, które będą idealnym środkiem pomagającym uniknąć problemów ze skórą głowy:

 Twarde szampony:


* Baobab z cytryną


* Werbena z pomarańczą


* Winogrona i mango

 Gotowe odżywki, maski, balsamy:

* Balsam do włosów- naturalny, kwiatowy z olejami
* Balsam do włosów- naturalny, z glinką Beloun i olejami
* Odżywka- olejek do włosów z czarnuszki
* Odżywka- olejek do włosów "Moc 7 olejów"
* Szampon/maska kwiatowa z glinką ghassoul i olejem arganowym

 Pomóżmy naszej głowie- ruszmy nią należycie, aby łupież nie ruszył jej pierwszy ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz