piątek, 28 marca 2014

Nawadniamy naturalnie i cytrusowo - BALSAM Z Babassu

Olej Babassu w temperaturze do 25 stopni jest miękkim, bardzo delikatnym masełkiem. Praktycznie bezzapachowy, jest idealną baza do domowych balsamów, kremów czy zabiegów na włosy. Idealny dla osób, które potrzebują przede wszystkim nawilżenia skóry,  i nie przepadają za gęstym masłem Shea. Trochę o Babassu...

Olej babassu – Orbignya Oleifera / Orbignya Cohune Seed Oil tłoczony jest z orzechów palmy Babaçu, Cusi Attalea speciosa, dziko rosnącej w tropikalnych lasach Brazylii, przede wszystkim w północno-wschodnim rejonie Amazonii.


Podobny do oleju kokosowego. Orzechy dojrzewają od sierpnia do stycznia i osiągają od 10-12 cm długości. Pęczek owoców zawiera od 200 do 600 orzechów. Ich nasiona zawierają ok 65% oleju. Olej może być pozyskiwany przez gotowanie albo w procesie tłoczenia na zimno. W końcowej fazie wymaga specjalnej obróbki, ponieważ występują w nim ślady drożdży i bakterii.  W procesie oczyszczania nie stosuje się jednak żadnych rozpuszczalników chemicznych.
 

Zmiękczający balsam na skórę....

Babassu zawiera on ok. 70% tłuszczów i jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenylowy i poli-nitoleinowy. Dzięki swym właściwościom odżywczym stosowany jest w kosmetyce i przemyśle spożywczym.
Zmiękcza skórę, czyni ją delikatną i zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Masło rozpuszcza się szybko pod wpływem ciepła dłoni, dobrze rozprowadza się i szybko wchłania. Pozostawia skórę miękką, nawilżoną, bez uczucia lepkości i tłustego filmu.

Przepis na domowy balsam CYTRUSOWY

Balsam jest lekki, ale dobrze natłuszcza. To idealna propozycja, dla osób, które szukają alternatywy dla gęstego masła shea.

Potrzebujesz: 100g masła Babassu,  10ml olejku ze słodkich migdałów, po kilka kropli naturalnego olejku eterycznego pomarańczowego i cytrynowego.

Rozpuść Babassu w kąpieli wodnej (max temp. 60 stopni) i powstały olejek połącz z pozostałymi olejkami. Pozostaw do zastygnięcia. 
GOTOWE!

Balsam pięknie, świeżo pachnie, idealnie się rozprowadza i jest w 100% naturalny :-)
Skóra po jego użyciu jest gładka, miękka i pachnie bardzo apetycznie....
Prawda, że proste!