czwartek, 4 kwietnia 2013

Cera wrażliwa jak mimoza...- jak ją traktować?


  Jeżeli masz świadomość niezwykłej delikatności swojej cery, to musisz wiedzieć, że o jej posiadaniu decydują głównie skłonności genetyczne... lub stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji, bądź diety, która wyjaławia i odwadnia skórę.

 Wtedy trzeba podjąć zdecydowane działania- nie wolno ignorować specjalnych potrzeb cery wrażliwej, bo odwdzięczy się wówczas skłonnością do szybko postępujących reakcji alergicznych... a to absolutnie nie jest nic przyjemnego.

 Ich przyczyną może być konkretna substancja (dostarczona w pokarmie, poprzez używanie danego kosmetyku, dotknięcie materiału, wody, rośliny, zwierzęcia, bądź wdychana z powietrzem), lub ich zespół, a także działanie czynników atmosferycznych, spadku wewnętrznej odporności i stresu.
 Przy niewłaściwym traktowaniu od razu widać zmiany w kolorycie(wyraźne zaróżowienie), strukturze (łuszczenie) oraz jędrności skóry (uczucie bolesnego napięcia). Skóra wrażliwa najczęściej reaguje też mocnym bólem wynikającym ze szczypania, pieczenia i silnego swędzenia... taki stan oznacza wówczas wystąpienie atopowego zapalenia skóry, pokrzywkę czy wyprysk kontaktowy.

 Istnieje kilka rodzajów skóry wrażliwej, ponieważ każdy typ cery może cechować się nadwrażliwością- najczęściej spotykanym typem wrażliwej cery jest skóra naczynkowa, lecz nadwrażliwość może iść w parze również z cerą suchą, bądź tłustą (choć jest to mieszanka rzadko spotykana).

Pielęgnacja cery wrażliwej wymaga ogromnej ostrożności i szczególnego doboru produktów- dlatego sklep e-Fiore proponuje wam najdelikatniejsze mydełka, kremy i olejki do pielęgnacji twarzy, które są równocześnie pełne odżywczych substancji upiększających oblicze każdego dnia. Najlepsze kosmetyki zapobiegające wywołaniu alergii to te, które są bezzapachowe i nie zawierają sztucznych barwników- i takie własnie produkty znajdziecie w naszym asortymencie :)

 W przypadku skóry wrażliwej sprawdzą się kremy zawierające krótką listę składników mających działanie łagodzące i ochronne, aby zaniechać podrażnieniom. Przy cerze wrażliwej nie wolno zbyt często wykonywać peelingów- a zwłaszcza mechanicznych. Najlepsze będą roślinne peelingi enzymatyczne, np. marokańskie savon noir oraz łagodne maseczki z glinek. Oprócz produktów do ogólnej pielęgnacji cery, warto zaopatrzyć się w różany krem na pękające naczynka z e-Fiore i olejki macadamia, jojoba, z pestek moreli, bądź owoców dzikiej róży które idealnie nawilżą skórę, zapobiegając jej zaczerwienieniu.  Dodatkowo masła kokosowe, babassu, palmowe, kakaowe, bądź shea zapewnią ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, wiatrem i mrozem- bez zbędnego obciążania cery.

 Również okolice oczu i to u każdego typu cery- są szczególnie wrażliwe, dlatego należy je przemywać bardzo delikatnie i wklepywać w nie lekkie olejki, bądź kremy. W żadnym wypadku nie wolno mocno pocierać skóry!
 Ryzyko wystąpienia podrażnień na wszystkich partiach twarzy dodatkowo obniży, korzystanie z wód mineralnych, zamiast "kranówki" przy oczyszczaniu twarzy, a przy osuszaniu skóry najlepiej sprawdzi się użycie miękkiego ręcznika, przykładanego ostrożnie do twarzy, bądź jednorazowych bawełnianych chusteczek higienicznych, a gdy w trakcie dnia odczujesz, że skóra jest nieprzyjemnie wysuszona i ściągnięta, spryskaj ją wodą termalną, lub kwiatowym hydrolatem- orzeźwią cerę, dostarczą nawilżenia oraz minerałów.


  Jeśli masz alergię, bądź inny ewidentny problem dermatologiczny, to musisz pamiętać również, że nadzór lekarza jest niezbędny. Pełne natury kosmetyki do mycia, pielęgnacji oraz makijażu, to ważny element terapii, ale nad całością musi czuwać specjalista. Im bardziej świadomie zaopiekujesz się swoją wrażliwą cerą, tym lepiej :)