środa, 13 marca 2013

Gdy skóra pragnie wody..- pielęgnacja cery suchej


 Zastanawiasz się może, co pomoże wyeliminować dyskomfort związany z wizją łuszczącego się naskórka, "nietrzymaniem" przez twarz makijażu, nierówną powierzchnią skóry, a także jej nadmierną matowością oraz drażniącym nerwy uczuciem pieczenia i napięcia...odpowiedź jest bardzo prosta- odpowiednie nawadnianie!

 Bo tak, jak kwiatom jest niezbędna, aby wzrosnąć i rozkwitnąć, tak Twoja uroda jej potrzebuje, aby osiągnąć pełnię swego wrodzonego uroku :) Osoby ze skórą suchą powinny stosować preparaty, które będą miały działanie nie tylko nawilżające, ale także będą zatrzymywały wilgoć jak najdłużej w naskórku.

 Cery suchej nie wolno bagatelizować- wymaga ona szczególnej uwagi, gdyż wiele czynników może wpłynąć na podrażnienie skóry twarzy. W porównaniu do innych typów, cera sucha jest cienka, przypominająca strukturą pergamin, bardziej wrażliwa, szorstka i chropowata.
 Z tym typem skóry można się urodzić, chociaż często zdarza się, że jest ona stanem przejściowym- wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji cery, kuracji lekami hormonalnymi i antybiotykami, reakcją na zanieczyszczenie powietrza, bądź wody, lub symptomem procesu starzenia się. Ponadto im bardziej przesuszona skóra, tym gorsza tolerancja nakładanych kremów, maści, które mogą powodować pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie.
 Skóra, która z wiekiem coraz bardziej się wysusza, staje się również bardziej podatna na egzemę i trądzik różowaty- wówczas wrogami dobrego stanu cery są nie tylko odwodnienie i odtłuszczenie same w sobie, ale i dieta z nadmiernym spożyciem: mięsa, soli, pikantnych przypraw, alkoholu,kawy (prowadzi to do zakwaszenia organizmu!), palenie papierosów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i doświadczanie stresu.

 Cera przemienia się w suchą na skutek uszkodzenia systemu hydrolipidowego, który jest naturalną barierą ochronną, w jego skład wchodzi woda, lipidy i czynniki nawilżające.
 Płaszcz lipidowy zapewnia ochronę przed nadmiernym przesuszeniem i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych dzięki właściwej produkcji sebum, uwalnianiu lipidów z naskórka oraz właściwemu nawilżeniu skóry, które jest zapewnione przez cząsteczki białek i lipidów znajdujące się w rogowej warstwie naskórka. Właściwe natłuszczenie i nawilżenie umożliwia utrzymanie połączeń pomiędzy komórkami naskórka, powoduje to, iż ściśle one do siebie przylegają, gwarantując funkcje ochronne.
 W przypadku zaburzeń w składzie płaszcza lipidowego dochodzi do osłabienia bariery ochronnej skóry, co powoduje wnikanie w głąb skóry czynników zewnętrznych, które mają działanie drażniące, a nawet alergizujące- prowadzi to również do zmniejszania zawartości wody w warstwie rogowej naskórka, co zewnętrznie ujawnia się pod postacią suchości, szorstkości, zmniejszonej elastyczności.


 W układaniu planu kompleksowej pielęgnacji trzeba położyć szczególny nacisk na zabiegi nawilżające cerę, aby zaspokoić podstawowe potrzeby swojego ciała.
Najważniejsze jest wyważenie proporcji w pielęgnacji- zachowanie dozy ostrożności zapobiegnie dodatkowemu powstawaniu podrażnień, nieobserwowanych wcześniej reakcji alergicznych, pękaniu naczynek krwionośnych, spowolnionej regeneracji oraz przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek.
Trzeba też mieć na uwadze, że cera sucha źle reaguje na chlorowaną wodę z kranu, mocne detergenty, nadmierną ekspozycję na słońce, mróz i gruboziarniste peelingi mechaniczne.


 Wybierając produkty mające przywrócić skórze odpowiedni poziom wilgoci i natłuszczenia, szukaj tych zawierających składniki- a zwłaszcza oleje- roślinne, pozwalające znormalizować poziom sebum w skórze.
 Kosmetyki do mycia twarzy nie mogą zawierać alkoholu, który dodatkowo wysusza i podrażnia skórę twarzy. Z tego względu warto wybierać mleczka do demakijażu i toniki stworzone specjalnie dla cery suchej – nie tylko nie naruszają bariery ochronnej skóry, ale pozostawiają lekko tłustą warstwę.
 Prawidłowa pielęgnacja to przede wszystkim nawadnianie- tu najlepiej sprawdza się olejek, lub krem nawilżająco-regenerujący. Osoby o cerze suchej powinny od czasu do czasu zapewniać skórze zabieg z użyciem maseczek odżywczych. Stosowanie peelingu, zwłaszcza gruboziarnistego, nie jest wskazane przy tym typie cery.


 Naszymi naturalnymi partnerami  z e-Fiore w pomyślnej realizacji akcji "Wielkie Nawilżanie" są zwłaszcza nierafinowane oleje roślinne, zawierające kompleks odżywczych składników, mających zdolność wychwytywania i wiązania wody przez kilka godzin. Oleje odbudowują warstwę hydrolipidową skóry dzięki kwasom tłuszczowym o budowie podobnej do fizjologicznie występujących w naskórku. Ponadto łagodzą podrażnienia, goją drobne urazy, stany zapalne i pęknięcia, a także dzięki właściwościom natłuszczającym nadają skórze elastyczność miękkość i jednolicie gładką powierzchnię.

 Dlatego warto wybierać je zarówno jako samodzielne kosmetyki, jak i stosować produkty o formule wzbogaconej własnie w olejki, np. służące do mycia- oto nasze oczyszczające, a zarazem  nawilżające mydła organiczne i naturalne:

* Mydło pomarańczowe z beta-karotenem
* Mydło "Mleczne SPA" oliwkowo-laurowe
* Mydło "Kozie mleko z miodem"
* Mydło lniane z pomarańczą
* Naturalne mydło peelingujące "Aromatyczna pomarańcza z loofah"
* "Gold"- mydło oliwkowo- laurowe o aromacie czekolady
* Mydło różane
* Mydło  żurawinowe
* Lawendowe z olejkiem migdałowym
* "Opuncja figowa"

 Tonizacja skóry powinna być wykonana przy użyciu naturalnego kosmetyku absolutnie wolnego od alkoholu- warte polecenia dla właścicieli cery suchej są hydrolaty, np. lawendowy, pszeniczny, aloesowy, różany, z lipy, kocanki) i napary ziołowe, np. rumiankowy.

 Oto czyste i ekologiczne olejki, na które w szczególności powinny zwrócić uwagę osoby o suchej cerze:

* Olejek z owoców dzikiej róży
* Olejek z pestek moreli
* Olej z pestek awokado
* Olej z jojoba
* Olej arganowy- surowy, czysty, BIO
* Olej z orzechów macadamia- tłoczony na zimno, 100% BIO
* Masło shea karite, nierafinowane 100 % BIO
* Czyste masło kakaowe w pastylkach
* Czyste masło z oleju palmowego dla zmęczonej skóry
*  Masło z oleju kokosowego 100% BIO- nierafinowane

 Maseczki naturalne, których użycie minimum 2 razy w tygodniu jest nieodzowne, powinny być silnie nawilżające, złuszczające, przeciwświądowe, rozmiękczające, odkażające oraz wspomagające działanie innych kosmetyków.

 Oto propozycje sklepu e-Fiore:

* Glinka ghassoul- lawendowa
* Glinka ghassoul- kwiatowa
* Glinka żółta beloun z ziołami
* Biała glinka "Kozie mleka i miód"
* Glinka czerwona beloun w rurkach (jeżeli wzbogaci się ją  kwiatowo-ziołową wodą i olejkiem roślinnym)

 Podaruj swojej skórze dokładnie taką ilość nawilżenia, odżywienia i regeneracji, jakiej tego wymaga :)


2 komentarze:

  1. ja osobiscie lubie mydełka naturalne z olejkami nawilżającymi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy i rzetelny artykuł.

    OdpowiedzUsuń