czwartek, 28 lutego 2013

"Mam łuszczycę!"... i co dalej? Wbrew mitom, jakie narosły wokół tej przypadłości, podkreślamy- nie ma możliwości zarażenia się nią poprzez kontakt z chorym, a jego zmiany skórne nie pojawiają się przez nieutrzymywanie odpowiedniej higieny...

  Łuszczyca jest nieuleczalną chorobą dermatologiczną (choć niektóre jej odmiany atakują także tkankę kostną np. łuszczyca stawowa),  której przyczyny nadal nie zostały ze 100% pewnością poznane, jednak są najprawdopodobniej uwarunkowane genetycznie. Objawia się niewłaściwym rozwojem naskórka, który zwykle spowodowany jest nieprawidłowym działaniem systemu odpornościowego.
 Choć schorzenie przebiega indywidualnym tokiem u każdego pacjenta z osobna, to jednak najbardziej są dla niego typowe czerwone wykwity skórne pokryte tzw. "łuską", które zwykle obejmują łokcie, kolana, pośladki, skóra głowy, paznokcie, a także brzuch i nadgarstki.
 Kontrola odpowiedniego stanu skóry w jej przypadku stanowi ogromne wyzwanie ze względu na charakter nawracalny...
 Leczenie zmian łuszczycowych jest niestety żmudne i długotrwałe, wymaga wiele uwagi, bo bez względu na rodzaj, nasilenie, miejsce występowania zmian czy metody terapii najważniejsza jest systematyczność.

 Wbrew wszelkim przeciwnościom, osobie dotkniętej łuszczycą nie wolno się poddawać chorobie, bo podstawową wartością jest aktywna dbałość o zdrowie ogólne- w tym unikanie unikanie stresu i brak wewnętrznej zgody na dominację dyskomfortu psychicznego nad naszym życiem.... a jego odpowiednio obrany styl  jest także istotny podczas walki z chorobą.
 Nasilaniu reakcji skórnych mogą sprzyjać czynniki takie jak: stres, alkohol, niedobory snu, nadwaga, nikotyna, ale także... niewłaściwe dobrane kosmetyki! Są one bardzo ważnym elementem codziennej terapii. Utrzymywanie higieny skóry odpowiednimi substancjami roślinnymi- zwłaszcza przy łuszczycy pospolitej- znacząco przyczyni się do zniwelowania kłopotliwych wykwitów.

  Przyjrzymy się zatem kosmetykom naturalnym przeznaczonym do pielęgnacji skóry z problemem łuszczycy.

  Korzystny wpływ na skórę osób chorujących na łuszczycę mają środki działające zmiękczająco i odnawiająco na naskórek. Nawilżanie i zmiękczanie skóry zmniejsza uciążliwy świąd i ogranicza powstawanie łusek- świetnie spisują się w tej roli oleje roślinne, np. olej lniany, rycynowy, rzepakowy, migdałowy.

 Walkę z łuszczycą wspierają także naturalne bio olejki: arganowy i kokosowy, które poza łagodzeniem objawów łuszczycy sprawdzają się też w leczeniu trądziku oraz w pielęgnacji skóry podatnej na reakcje alergiczne.
 Do kanonu regenerujących nawilżaczy o leczniczych właściwościach należą też: olej laurowy, olej z wiesiołka i oliwa z oliwek.
 Najlepiej stosować je tuż po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze mokra. Same kąpiele powinny odbywać się w toku naprzemiennym- w ciepłej i chłodniejszej wodzie. Pierwsza zmniejsza bowiem ilość łusek, a druga łagodzi świąd ( ponadto są stosowane kąpiele z dodatkiem odwaru z bodziszka cuchnącego, ślazu, otrębów, skrzypu lub octu jabłkowego, a także ok. kilogramowej dawki otrębów pszennych!). 

 W trakcie kąpielowej toalety nie może też zabraknąć mydła- jednym z odpowiednich kosmetyków może być na przykład syryjskie mydło Aleppo, które dzięki wysokiej zawartości oleju laurowego oraz oliwy z oliwek wykazuje właściwości łagodzące, ochronne, przyspieszające gojenie zmian skórnych, a zawarta w nim soda, pozyskiwana tradycyjną metodą z soli morskiej, też ma korzystny wpływ na leczenie, gdyż wspomaga leczenie chorób grzybicznych, stanów zapalnych skóry, zmian bakteryjnych oraz właśnie ogniska łuszczycowe.


  Do smarowania chorobowo zmienionej skóry można wykorzystać miód z propolisem, czysty sok z aloesu, maść żywokostową, napar z ziela przywrotnika i krwawnika, olej z nasion czarnej porzeczki, olejek konopny, z dziurawca lub z rumianku rzymskiego, a jako okład do zmienionych miejsc wykorzystywać namoczony uprzednio mielony len. Poprawę stanu skóry może poprawić również picie naparów ziołowych z suszonego bratka, ogórecznika, kwiatu nagietka czy kłącza perzu.

 W terapii łuszczycy wielce przydatne są też takie rośliny, jak: pochwiatka, rdestowiec japoński, trzyskrzydlec,uczep trójlistkowy, gwiazdnica pospolita, czerwona koniczyna, przytulia czepna, ostropest plamisty (sylimaryna), rdest powojowy, mniszek mongolski, lukrecja gładka, szczaw lancetowaty, wąkrota azjatycka.
Chorym na łuszczycę zaleca się również preparaty z owocni fasoli, korzenia łopianu, ziela gryki, liści brzozy czy owoców bzu czarnego.

 Nasilenie choroby zależy przede wszystkim od stanu organizmu w danym okresie życia, dlatego leczenie zewnętrzne nie zawsze jest wystarczające...
 Przypominamy, iż w cięższych postaciach konieczne jest stosowanie leków doustnych, które jednak nie są w stanie zapobiegać nawrotom choroby, a w dodatku mają szereg skutków ubocznych, dlatego konieczne jest stosowanie ich pod okiem lekarza a także regularne wykonywanie badań okresowych.